İçeriğe geç

Node MCU + Firebase + Web Arayüzü

Bu çalışmada bir web arayüzünden Firebase veri tabanı kullanılarak Arduino benzeri wi-fi özellikli bir kart olan Node MCU’ya bağlı 2 adet led lambanın açma kapatma ve parlaklık ayarları yapılacaktır. Ayrıca yine Node MCU’ya bağlı bir potansiyometre ve bir düğmenin durumlarının takibi web arayüzünden yapılmıştır.

Devre Şeması

Node MCU ile kurulan devre şeması

Adım 1 – Web Arayüzü Tasarımı

Arayüz HTML, CSS ve bootstrap kütüphanesi ile tasarlanmıştır.

Adım 2 – Web Arayüzünün Dinamik İşlemlerinin Programlanması

Arayüz jquery kütüphanesi kullanılarak JavaScript ile programlanmıştır.

Adım 3 – NodeMCU Temel İşlemler

Adım 4 – Node MCU Devre Kurma ve Temel Programlama

Adım 5 – Node MCU, Firebase, Web Arayüzü Bağlantısı ve Son Ayarlar

 

Devrenin Gerçek Görüntüsü

Node MCU gerçek devre

Node MCU Program Kodlarını İndir

Web Arayüz Dosyasını İndir

 

3.325 Gösterim  
Tarih:GenelNesnelerin İnterneti

3 Yorum

 1. Nurullah Nurullah

  Hocam iyi günler. Uygulamanızı çok beğendim, emekleriniz için teşekkür ederim. Size bir sorum olacak. Ben Nodemcu kartını kendi cep telefonu internetime bağladım, oluşturulan “arayuz.html” dosyasını da hazırladım, peki bunu hangi sunucuya gönderebilirim ve farklı internetten bu nodemcu ya nasıl ulaşabilirim. Yani database, arduino, html olayları tamam, bunları netten paylaşıp farklı ağlardan nodemcuya ulaşmada sıkıntım var. Bir de bu olayı meb hattı olan okullarda yapabilir miyiz. Bilginiz var mı bilmiyorum ama kimi okullarda fiber internet var ve port ayarı yapabileceğimiz bir modem yok. Şimdiden teşekkür ederim

  • civa.cloud.hg civa.cloud.hg

   sayın hocam ilginiz için teşekkürler.

   Sorunuza gelince: NodeMCU’ya ulaşmada bir sıkıntı yaşamamanız gerekir çünkü siz web arayüzünden NodeMCU’ya hiçbir zaman bağlanmıyorsunuz. Dolayısıyla herhangi bir port ayarı gerektirmiyor.
   Burada olay şu şekilde gerçekleşiyor: Web arayüzü bütün işlemleri FireBase veri tabanında gerçekleştiriyor. NodeMCU da bütün işlemlerini FireBase ile gerçekleştiriyor. Web arayüzü doğrudan hiçbir zaman NodeMCU’ya bağlanmıyor. Yani sonuç olarak NodeMCU’nun internete bağlanması yeterli oluyor.

 2. Hocam ilginiz için teşekkür ederim. Firebase sitesindeki “Storage” bölümüne “arayuz.html” dosyasını yükledim. Bunun linkini aldım, okul sitesinde bir bölüm açtım “Firebase” diye. Bu açtığım bölüme de kopyaladığım linki verdim. Ve şu an sistem istediğim gibi çalışıyor. Sadece bu sistemi “f@tih” ağında denemedim. Onu da denersem size dönüş yaparım. Yapacağımız projede bilgisayar laboratuarında bulunan bir fanı açıp kapatma olayını yapacağız. Bu şekilde okul içinde yapılabilecek farklı proje fikri varsa uygulamak isteriz. Ben de ayrıca iki adet esp8266 (mini) var. Acaba bunları nodemcu ile haberleştirip farklı projeler gerçekleştirebilir miyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.